YAPILAN İŞLEMLER

Obezite sadece bir kilo problemi değildir. Aynı zamanda pek çok yandaş hastalığı da beraberinde getirir. Kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği riskini de eş zamanlı olarak fazlalaştırarak hipertansiyon gelişimi için gerekli ortamı hazırlar. Sizde obezite ile mücadele ediyor ve bir türlü arzu ettiğiniz sonucu alamıyorsanız, obezite doktorlarımız ile tanışın!

Obezite ile mücadele ile de yalnız değilsiniz, gelin sizin için en doğru yöntemi birlikte belirleyelim.

Obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Şişmanlık genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artmasıdır. Vücut kitle endeksine göre yapılan sınıflamada 25’in üzeri kilolu, 30’un üzeri obez olarak adlandırılır.

Obezite, kişinin yaşam konforunu, sosyal hayatını ve ruhsal durumunu olumsuz etkileyebileceği gibi ciddi hastalıklara da sebep olmaktadır. Kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı gibi hastalıkların yanı sıra birçok kanser riski de obez hastalarda artmaktadır. Bu doğrultuda obezitenin sadece estetik ya da sosyal hayatla ilgili bir problem olmadığı ciddi sağlık sorunlarına da yol açıp yaşam süresini kısaltan bir hastalık olduğu bilinmektedir.

Obezite veya metabolik cerrahi için hazırlanan hastalarda vücut kitle endeksi’ne göre hareket edilir. Hastanın belli bir diyet programıyla ameliyat öncesi eğitilmesi gerekir. Ek hastalığı olmayan obezlerde vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olmalıdır. Ek hastalığı olanlarda DM(diyabet) gibi 25’in üzerinde endeks operasyon için düşünülebilir.

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan bir kilo verdirme yöntemidir. Ortalama 20 dakika süren, işlem sonrası herhangi bir ağrı, bulantı gibi belirtileri olmayan, hastanın hızla normal hayatına dönebileceği, zayıflamaya yardımcı bir yöntemdir. Cerrahi bir işlem değildir.

Endoskopik yöntemle yapılan bu işlemde hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Intragastric Balloon ve Gastric Balloon olarak bilinen Mide Balonu, insanların ameliyatsız olarak kilo vermesini hedefleyen tıbbi bir cihazdır. Endoskopik yöntemle yerleştirilen Gastric Balloon’un kullanım amacı, midenin kısmi olarak doldurulması böylece devamlı bir tokluk hissi oluşmasına yardımcı olmaktır.

Mide balonuyla kilo verme kişinin mevcut fazla kilosu, metabolizma hızı, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıklar, kişinin diyete uyumuna ve fiziksel aktiviteye göre değişiklik gösterecektir. Ortalama olarak kilonun %20-30’u verilmektedir. Diyete uyum ve fiziksel aktivitenin artması bu oranı daha da arttıracaktır.

Gastrik bypass ameliyatı iki aşamalı laparoskopik bir cerrahidir. İşlem sırasında ilk olarak midenin üst kısmında zımbalardan yardım alınarak küçük bir mide torbası oluşturulur. Ardından ince bağırsağın ilk kısmı alınır ve alt ucu açılarak yeni oluşturulan bu küçük mide torbasına bağlanır. Böylece tüketilen besinler midenin büyük bir kısmını ve ince bağırsağın ilk kısmını atlar. Kişi bu sayede hem az miktar besin tüketerek tok hisseder hem de besinlerin daha az miktarı ince bağırsakları tarafından emilir.

Gastrik bypass ameliyatı geçiren hastalar genellikle 2 yıl içinde kilolarının üçte ikisini kaybeder.

Tüp mide ameliyatı obezite problemi yaşan kişilerin kilo vermesini sağlayan güvenli ve etkili cerrahi bir kilo verme yöntemidir. Günümüzde sıklıkla başvurulan tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirilmektedir, bu işlemin üst karın bölgesinde yapılan küçük kesiler ile yapılacağı anlamına gelir. İşlem geri kalanı bir tüp şeklinde kalacak şekilde midenin yaklaşık yüzde 80’inin çıkarılmasını içerir, bağırsaklarda herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.

Tüp mide ameliyatından sonra ortalama bir yıl içinde %40 ila %70 kilo kaybı beklenir. İnce bağırsakta herhangi bir değişiklik yapılmadığından ve besinler normal sindirim yolunu izlediğinden dolayı vitamin ve mineral eksikliğiyle karşılaşılma ihtimali düşüktür.

Metabolik cerrahide amaç kontrolsüz tip II diyabetin ilaçsız kontrolünü sağlamaktır. Bu amaçla hastalar operasyon öncesinde kliniğimizde multidisipliner yaklaşımla hazırlanır. Öncelikle dahiliye uzmanları tarafından diyabeti kontrol altına alınıp alınamayacağı anlaşılır. Diyet ve ilaçlarla kontrol sağlanamayan yüksek kan şekeri düzeylerinde gastrik bypass, hipartisyon, ileal interpozisyon ameliyatlarından hasta için uygun olan planlanır. Ameliyat sonrasında hastalar Obezite ve Metabolik Cerrahi Kliniğimiz tarafından (Diyetisyen, Dahiliye, Genel Cerrahi) yakın takip edilir..

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

null

Op.Dr. Mustafa Önder DOLAP

Başhekim Yardımcısı

Aynı zamanda hastanemizin başhekim yardımcısı olan Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Mustafa Önder Dolap, 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlığını tamamlamıştır. 2013 yılında Strasbourg Üniversitesi’nde Minimal İnvaziv Cerrahi eğitimini tamamlayan genel cerrahımız, 2015 yılında Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahisi eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde almıştır.

null

Op.Dr. Ferudun BIKMAZ

Genel Cerrahi Uzmanı

Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Ferudun Bıkmaz, 1987 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Uzmanlığını ise 1993 yılında Beyoğlu Devlet Hastanesi’nde tamamlamıştır. 2015 yılına kadar Sağlık Bakanlığı bünyesinde çeşitli hastanelerde çalışmış olup, 2015 yılından beri Çorlu Vatan Hastanesi’nde görev yapmaktadır.

null

Op.Dr. Okay PIRTI

Genel Cerrahi Uzmanı

Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Okay Pırtı, 2000-2006 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmüştür. Ardından 2006-2012 yılları arasında ise Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanlığını almıştır. 2018 yılına kadar üç hastanede çalışmış olup 2018 yılından itibaren Çorlu Vatan Hastanesi’nde görev yapmaktadır.

HASTA HİKAYELERİ

Sleeve Gastrectomy Ameliyatı ile 30 Kilo Verdi!

Hastanemiz Obezite Cerrahisi Merkezine 3 ay önce başvuran ve “Sleeve Gastrectomy” ameliyatı olan Müjgan Hanım’ın kontrollerini gerçekleştirdik.

Bu süre zarfında Diyetisyen Çiğdem Kıral tarafından takip edilen hastamız 30 kilo verdi.

Obezite Cerrahisi Merkezi tarafından takibine devam edilen hastamız fazla kiloları nedeniyle oluşan tüm şikayetlerinden kurtulduğunu belirtti.

Kontrolleri tamamlandıktan sonra hastanemizden ayrılan Müjgan Hanım Obezite Cerrahisi Merkezi ekibine ve hastanemize teşekkürlerini iletti.

Özel Çorlu Vatan Hastanesi ailesi olarak Müjgan Hanım’a, sevdikleri ile birlikte sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Obezite ile Mücadeleye Kaldığımız Yerden Devam Ediyoruz!

Fazla kilolarından şikayetçi olan 54 yaşındaki hastamız Aysel Hanım, farklı sağlık sorunları yaşamaya başlayınca hastanemizin Obezite Cerrahisi hekimlerinden Op. Dr. Okay Pırtı’ya başvurdu. Yapılan ilk muayene sonrasında Vücut Kitle İndeksi 65 olarak hesaplanan Aysel Hanım’a Sleeve Gastrektomi ameliyatı önerildi.

Ameliyat hazırlığı öncesinde kardiyoloji, dâhiliye, diyetisyen, göğüs hastalıkları ve anestezi muayeneleri gerçekleştirildi. Yapılan muayeneler ve tetkikler sonrasında ameliyat olmasında herhangi bir engel olmayan hastamıza ameliyat planlaması yapıldı.

Ameliyat öncesi gerekli hazırlıkları yapılan hastamızın, Covid-19 yönünden güvenli olan servisimize yatışı sağlandı.

5 adet mini kesi ve Laparoskopik yöntem ile ameliyatı üç saat sürdü. Ameliyatı başarılı geçen hastamızın üç gecelik hastane yatışının ardından, sağlık durumu gayet iyi olarak görüldü ve herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan yürüyerek hastanemizden taburcu edildi.

Ameliyat sonrasında da Beslenme ve Diyet bölümümüz tarafından takip edilecek olan Aysel Hanım, Özel Çorlu Vatan Hastanesine, Op.Dr. Okay Pırtı ve ekibine teşekkürlerini iletti.40. hizmet yılında Özel Çorlu Vatan Hastanesi olarak Aysel Hanım’a sevdikleriyle birlikte sağlıklı bir hayat diliyoruz.

 

Obezite Cerrahi Merkezimizde Sağlıklı Kilo Verin

Yıllardır fazla kiloları ile mücadele eden 26 yaşındaki hastamız İlber Bey, Obezite Cerrahisi Merkezimiz doktorlarından Op. Dr. Mustafa Önder Dolap’a başvurdu. Muayene sonrasında 202 kg olduğu ve Vücut Kitle Endeksi 62 olarak hesaplanan İlber Bey’e Laparoskopik Obezite Cerrahisi önerildi.

Doktorumuz tarafından yapılacak cerrahi operasyon hakkında detaylı bilgilendirilen hastamıza ameliyat öncesinde kardiyoloji, dâhiliye, diyetisyen, göğüs hastalıkları ve anestezi muayeneleri gerçekleştirildi. Yapılan muayeneler ve tetkikler sonrasında operasyon için herhangi bir engel olmayan hastamızın operasyon planlaması yapıldı.

Başarılı geçen ameliyat sonrasında hastanemizde Diyetisyen Çiğdem Kıral tarafından takip edilen hastamız herhangi bir ağrı ve şikayeti olmadan sağlıkla taburcu edildi.

Özel Çorlu Vatan Hastanesi ailesi olarak İlber Bey’e sevdikleri ile birlikte sağlıklı bir hayat diliyoruz.

Obezite Cerrahi ile Gençliğini Geri Kazandı

152 kilo olarak yaşamını sürdüren 24 yaşındaki Alican Tamkafa, Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Mustafa Önder DOLAP’ın yaptığı başarılı tüp mide ameliyatı sonrasında 7 ayda tam 52 kilo verdi. Yapılan operasyonla sayesinde 52 kilo vermeyi başaran Tamkafa, gençliğini yeni yeni yaşamaya başladığını ve kilo sıkıntısını verdikten sonra anladığını söyledi.

HASTA VİDEOLARI

BEDEN KİTLE ENDEKSİ