Sağlık Rehberi

Penil Protez Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Penis protezi (penil protez), penis sertliğini sağlamak için başvurulan yöntemin adıdır. Sertleşme sürecinde yeterli verimin sağlanamaması halinde başvurulan ideal yöntemlerden biridir. Penil protez nedir? Sorusuna en net yanıt olarak sertleşme ve cinsel uyum sürecindeki performans artışı olduğu söylenebilir.

Penil protez; penis içerisine cerrahi müdahaleyle yerleştirilen materyal olarak sertliği ve ereksiyonu daha aktif olarak kullanmayı amaçlar. Yapısal olarak, sert bir penis işlevi sağlayan silikondan üretilmiş malzemeler, doğal penis yumuşaklığına benzerlik gösterir.

Penil protez materyallerinin farklı çeşitleri bulunur. Bu çeşitler tamamen kişisel teşhis ve uzman öngörü ile seçilebilecek tercihlerden oluşur.

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir?

Penil protez çeşitleri, silikon ve yumuşaklığı kontrol altına alabilen maddelerden üretilen protezlerdir. Penil protez 4 farklı türden oluşur.

  • Tek parçalı bükülebilir,
  • İki parçalı şişirilebilir,
  • Üç parçası bulunan şişirilebilir çeşitleri bulunur.

Penil protez nasıl kullanılır? gibi uygulama hakkında merak edilen detaylar uzman tarafından yanıtlanabilir. Doğru materyal ve ideal analiz programı da uzman hekimlerce kararlaştırılmalıdır.

Hangi tür protezin uygun olduğunu belirlemek için hasta ve doktor arasında karşılıklı değerlendirme yapılmalıdır. Sürecin sonunda yürütülen analizlerin sonuçlarına göre bir karar verilmelidir.

Penil protez çeşitleri, penisin sertleşmesi, ve ereksiyonun sağlanmasına yardımcı olur. Hasta için en uygun malzeme seçimi, olumlu sonuçlar elde etmede önemli bir rol oynar.
Penil protez ile cinsel ilişki istenilen zaman sertleşme sağlanabilmesi mümkün olur. Sertleşme ile beraber cinsel ilişkide orgazm da yaşanabilir. Penil protez sayesinde orgazm sonrasında da sertliğin devam etmesi ile ilişkiye devam edebilmek mümkün olur. Sertleşme sorununu ortadan kaldıran ve orgazm konusunda başarılı bir iyileşme de bu işlem ile kaydedilebilir.

Penil protez ile her an sertlik ve cinsel haz alınması mümkün hale gelmiştir. Özellikle prostat ve ilerleyen yaş sorunlarından olan; sertleşme sıkıntısı da bu materyaller sayesinde tamamen ortadan kalkar.

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez için karar verilmeden önce uzman bir doktora başvurulması gerekir. Karşılıklı yapılan görüşme ve analizler sonucunda uygun materyal seçilerek karar verilir. Bu süreç sonrasında işleyen bir ameliyat süreci vardır. Burada merak edilen konular penil protezin seçimi ve ameliyat süresini içerir.

Penil protez ameliyatı birkaç saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonunda hastalar taburcu edilmeden hekimler tarafından bir süre kontrolde tutulur, bu da uyum sürecini oluşturur. Seçilen materyal özelliği ve çeşitleri değiştikçe süre de değişir. Tercih edilen protez hangisi olursa olsun materyaller, penis ile yumurtalık arasına kesik açılarak yerleştirilir. Penil protez için seçilen herhangi bir protezin gözle görülmesi mümkün değildir. Bu sebeple merak edilen ameliyat sonrası iz kalma durumu da fark edilmeyecek seviyede olduğu söylenebilir.

Penil protez nasıl kullanılır? Hastanın 4-6 hafta sonra yapacağı ilk deneyimde hazır hale gelmektedir. Yumurtalık içinde bulunan ve şişirilebilir materyallerin 8 veya 10 defa elle baskılanması penisin içindeki materyalin büyümesini ve sertleşmesini sağlar. İyi bir cinsel deneyim ve orgazm için tercih edilen penil protezler sonrasında sorunsuz bir cinsel ilişki için güven veren bir adım atılır. Penil protez ameliyatı sonrası bakım ve ameliyat sonrasında ilk ilişki için ilk 4-6 hafta çok önemlidir.

Şikayet halinde Üroloji uzmanına başvurabilirsiniz.

 

Doç. Dr. M. Murat RİFAİOĞLU