Sağlık Rehberi

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlarda seyrelmenin görüldüğü bölgelere, sağlıklı diğer alanlardaki saç köklerinin taşınması işlemine saç ekimi denir. Bu işlem, özellikle erkeklerde görülen kellik problemlerinde etkili bir çözüm hedefler. Kaza, yanık gibi travmalar sonucu gelişen saç kayıplarında da uygulanabilir bir yöntemdir. Bu sayede, doğal bir görünüm elde edilerek saçın, tıpkı diğer sağlıklı bölgelerdeki gibi durması sağlanabilir. Gelişmiş teknoloji ile günümüzdeki saç ekimlerinin çoğunda FUE adı verilen bir yöntem kullanılır. FUE yönteminin, herhangi bir iz kalmadan istenilen sağlıklı görünümün elde edilebilmesi gibi üstün avantajları bulunur. FUE işleminin doğru adımlarla gerçekleştirilmesi ise başarılı bir sonuç açısından önem taşır. Saç ekilmesi işleminde uygulanan prosedürler ve dikkat edilmesi gereken tüm noktalar konusunda ayrıntılı bilgi için yazının devamını takip edebilirsiniz.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi yöntemleri temelde iki çeşittir. Bunlardan ilki, FUT kısaltması ile bilinen foliküler ünite transplantasyonudur. Bu yöntemin dezavantajı, başın arka kısmında oluşturduğu cerrahi izdir. Bu durum ise özellikle kısa saç kullanan erkeklerde büyük bir problem haline dönüşebilir. Dolayısıyla, günümüzde daha ileri bir teknoloji olan FUE yöntemi kullanılır. Saçların toplanması sırasında uygulanan işleme göre farklılaşan 4 temel FUE yöntemi mevcuttur:

  • Manuel FUE
  • El Tipi Motorlu FUE
  • Robotik FUE
  • Otomatik FUE

Manuel teknikte, hekimin kendi eliyle yönelttiği bir alet yardımıyla saçlar toplanır. El tipi motorlu FUE ise güncel olarak sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Bunun sebebi ise manuel türden farklı olarak hastaya özel hareket kabiliyetinin bulunmasıdır. Robotik FUE, cerraha birçok kolaylık sunsa da dokuların zarar görmemesi için dikkatli bir şekilde ayarlanmayı gerektirir. Otomatik FUE ise topladığı saçları kendi içinde muhafaza eden bir cihaz ile gerçekleştirilir. Tüm yöntemlerin kendine özgü artı ve eksi yönleri bulunsa da başarıyı belirleyen en önemli etken hekimin deneyimidir. Saç restorasyonu konusunda uzmanlaşmış bir doktorun yürüttüğü bu süreçte, toplanan saçların sağlığında bir bozulma olmaksızın istenen bölgelere ekim işlemi gerçekleştirilebilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Diğer yöntemlere karşı sağladığı üstünlük ile günümüzde çoğunlukla FUE yöntemi tercih edilir. FUE kısaltması ile bilinen foliküler ünite ekstraksiyonu işleminde, istenilen miktarda saç tek tek alınır. Bu adım sırasında bir ağrı oluşmaması için ilgili bölgeye lokal anestezi uygulanır. Alınan saçlar, özel solüsyonlar içerisinde saklanır. Saç sağlığının korunduğu bu aşama, tüm operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir. Bir sonraki adımda ise toplanan saçların istenen bölgelere ekimi söz konusudur. FUE sırasında, dışarıdan gözle görülür bir iz oluşmaz. Böylece, estetik görünüm korunmuş olur. İşlem süresi, uygulanan tekniğin türüne ve ekim yapılan bölgenin genişliğine göre değişir. Hekim tarafından uygun görülen uzunluktaki periyotlar ile operasyon tamamlanır. Bazı durumlarda tek bir seans ile tüm operasyon gerçekleştirilebilir.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli nedenlerle saç dökülmesi problemi ile karşılaşılabilir. Özellikle kalıcı kellik gibi durumlarda, saç ekimi operasyonundan fayda görebilirsiniz. İşlem öncesinde yapacağınız doğru hazırlık, saç ekiminin başarı ihtimalini yükseltmeye yardımcı olur. Hazırlık sırasında dikkat etmeniz gereken noktaların bir kısmı şunlardır:

  • Operasyon öncesindeki günlerde sigara ve alkol tüketiminizi düzenlemelisiniz.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, devam etmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
  • Yeni bir takviyeye veya ilaca başlamadan önce mutlaka hekiminiz ile görüşmelisiniz.
  • İşlem öncesinde saçlarınızı kestirmemelisiniz.
  • Saçlı deriye uygulayacağınız masaj yardımıyla, bu bölgeye sağlanan kan akımını hızlandırabilirsiniz.
  • Doktorunuz tarafından önerilen tüm ilaçları uygun şekilde kullanmalısınız. Bu ilaçlara başlamadan önce, hekiminizin gerekli gördüğü durumlarda kan testlerinizi yaptırmalısınız.

İşlem öncesindeki süreç kadar operasyondan sonraki evre de sonucu etkiler. Bu dönemde inflamasyonu önlemek amacıyla bazı ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Saçın gelişimini artırıcı etkisi bulunan ilaçları almanız önerilebilir. Hekiminiz tarafından bu aşamada verilen tedaviyi düzenli olarak uygulamalısınız. Dikkat edeceğiniz bu noktalar ile beklenen doğal ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Saç ekimi operasyonu hakkında merak ettiğiniz tüm konularda, ilgili bir sağlık kurumuna başvurarak doktorunuza danışabilirsiniz.