Sağlık Rehberi

Kalça ve Diz Artroplasti Ameliyatı Niye Yapılır?

Artroplasti ameliyatı, çeşitli nedenlerle hasar görmüş eklemin çıkarılarak sentetik protez yerleştirilmesi operasyonudur. En sık kalça ve diz eklemine uygulanmaktadır. Bu uygulamaya kalça ve diz protezi ameliyatı adı da verilmektedir. Eklemlerde görülen kronik bir iltihaplanma olan osteoartrit, kırık, displazi ve kemik kanserleri nedeniyle eklemler zarar görebilir. İleri yaşla birlikte eklemde hasarlanma riski artar. Son yıllarda obezite vakalarının gittikçe artması, eklem hasarını hazırlayıcı bir faktör olarak dikkat çekmektedir.

Diz Artroplasti Ameliyatı

Diz artroplasti ameliyatı (diz protezi) şiddetli artrit nedeniyle hasar gören eklemin, metal ve plastik parçalar kullanılarak yenilemesi ameliyatıdır. Diz protezine ihtiyaç duyan insanlar yürüme, merdiven çıkma ve oturup kalkma eylemleri sırasında şiddetli ağrı hissederler. Hatta bazı hastalarda istirahat halinde bile ağrı olur. Diz artroplasti ameliyatı ile ağrıyı hafifletmek ve eklem fonksiyonlarını geri kazandırmak amaçlanır.

Metal ve plastikten yapılmış parçalar eklemin şu kısımlarına yerleştirilir:

  • Uyluk kemiğinin alt ucu
  • Kaval kemiğinin üst ucu
  • Diz kapağının arka tarafı

Günümüzde plastik ve metale ilave olarak seramik kaplama protezler de kullanılmaktadır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. İşlemden sonra birkaç hafta koltuk değneği veya yürüteç kullanmanız gerekebilir. Diz protezi ameliyatı ağrının kesilmesini, hareketliliğin artmasını ve daha iyi yaşam kalitesi sağlanmasına olanak tanır.

Kalça Artroplasti Ameliyatı

Kalça eklemi özellikle yaş ilerledikçe kireçlenme, romatizmal eklem iltihabı ve osteonekroz nedeniyle hasar görebilir. Bunların sonucunda, hareketle şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı meydana gelir. Kalça artroplasti ameliyatı ile hasar görmüş eklem yüzeyi temizlenir ve yerine metal, seramik ve sert plastikten protez konur. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Ameliyattan sonra yürüteç kullanmanız gerekebilir.

Kalça ve Diz Protezine İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Uzun zamandır diz veya kalça ağrısından muzdaripsiniz ve aşağıdaki tedavi yöntemlerini denediniz ancak ağrınız ve hareket kısıtlılığınız geçmedi. Bu durumda artroplasti ameliyatı ihtiyacınız olabilir.

  • Uzun zamandır antienflamatuvar ilaç kullanıyorsunuz ama ağrınız geçmiyorsa,
  • Glukozamin ve kondroitin sülfat kullandınız fakat fayda görmediyseniz,
  • Ağrı yapıcı aktivitelerden sakınıyorsanız,
  • Baston veya yürüteç kullanmak zorunda kaldıysanız,
  • Fizik tedaviden fayda görmediyseniz,
  • Diz eklemine kortizon uygulandı ancak fayda görmediyseniz,
  • Doktorunuz kilo vermenizi önerdi, kilo verdiniz ama hareket zorluğunuz hala devam ediyorsa,

Bu gibi durumlarda durumunuzun değerlendirilmesi için bir ortopedi uzmanına gitmelisiniz.

Kalça ve diz artroplastileri operasyonlarında, son yıllarda olan gelişmeler ile başarı şansı artmış ve komplikasyon oranı azalmıştır. Unutmayın, kalça ve diz artroplastileri ile ağrınız azalır veya ortadan kalkar, hareketlerinizi daha rahat yaparsınız ve yürümeniz düzelir. Sağlıklı günler dileriz.