Sağlık Rehberi

Lazer ile Genital Estetik Operasyonu

Kadınların çoğunda, genital bölgede doğuştan, normal doğuma bağlı veya yaşla beraber oluşan deformasyonlar görülebilir. Bu rahatsızlıklar, idrar kaçırma gibi sağlık sorunlarına neden olmasının yanı sıra, kişinin özgüven kaybı yaşamasına da sebep olurlar. Daha önceleri kadınlar, toplumdaki ön yargılar nedeniyle genital bölgeyle ilgili şikayetlerini konuşmaktan ve sağlık merkezlerine başvurmaktan çekinirdi. Günümüzde ise değişen trendlerle birlikte kadınlar genital estetik operasyonlarından sıklıkla faydalanmaktadır. Genital estetik, genital bölgeyi oluşturan dış dudaklar, iç dudaklar, vajina ve dudakların üst kısmına yapılan cerrahi ve cerrahi olmayan uygulamaları kapsar. Cerrahi olmayan genital estetik uygulamalarından olan lazer ile genital estetik operasyonu hakkında detaylı bilgilere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Lazer ile Genital Estetik Uygulamaları

Son yıllarda operasyon sonrasında iyileşme sürecinin daha hızlı olmasının da etkisiyle, lazer ile genital estetik operasyonları popüler hale gelmiştir. Lazer ile genital estetik operasyonları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Lazer ile Vajina Daraltma Operasyonu (Vajinal Rejuvenasyon): Kadınlarda tekrarlayan normal doğumlarla veya yaşa bağlı olarak vajinada genişleme meydana gelebilir. Vajina sarkması tedavi edilmediği takdirde cinsel ilişki sırasında haz kaybı yaşanmasına; bunun neticesinde çiftler arasında problemler başlamasına veya idrar kaçırma gibi sağlık problemlerine neden olabilir. Çeşitli şikayetlerle sağlık merkezine başvuran kadınlarda vajina genişlemesinin hangi evrede olduğu değerlendirildikten sonra lazer tedavisine uygun olup olmadığına karar verilir. Vajinada genişlemenin çok fazla olmadığı durumlar, lazer ile vajina daraltma operasyonunun gerçekleştirilmesi için uygundur. Lazer ile vajina daraltma uygulamasında, vajina kanalının içerisine uygulanan lazer, burada bulunan kolajen üretimini uyarır ve bölge dokusunun toparlanması sağlanır. Operasyon yaklaşık 20-30 dakika sürer ve operasyondan sonra kişi, günlük hayatına devam edebilir.
  2. Lazerle Genital Bölge Renk Açma-Beyazlatma Operasyonu: Lazer ile genital estetik uygulamalarından bir diğeri, lazerle genital bölgedeki kararmaları gidermek için uygulanan renk açma yöntemidir. Genital bölgede zamanla hormonal değişikliklere, epilasyon işlemlerine bağlı olarak kararmalar olabileceği gibi, doğuştan da genital bölgenin renginde koyuluk olabilir. Lazer cihazı yardımıyla bu bölgede kararmaya sebep olan melanin pigmenti üreten hücreler yok edilir. Lazer ile renk açma işlemi, bölgenin lokal olarak uyuşturulmasıyla yapılır ve ortalama yarım saat kadar sürer.
  3. Lazer ile Labioplasti Uygulaması (İç Dudak Küçültme): Labioplasti, dış genital bölgedeki iç dudakların düzeltilmesi işlemidir. İç dudaklarda doğuştan gelen simetri sorunları olabilir veya zamanla iç dudaklarda büyüme olabilir. Labioplasti işlemi, cerrahi olarak ya da lazer kullanılarak yapılabilir. Lazer ile labioplasti işlemi sırasında iç dudaklar lazer kullanılarak kesilir. Lazer, cerrahi olarak kesme işlemi ile kıyaslandığında ağrının ve kanamanın daha az olmasını sağlar.

Lazer ile genital estetik uygulamaları, başarı oranı yüksek olan girişimlerdir. İşlemden kısa süre sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Sağlığınız ile ilgili her türlü konuda size en yakın sağlık kuruluşundan bilgi almayı ihmal etmeyin.