Sağlık Rehberi

Yazın Dondurma Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Sıcak yaz aylarında herkesin serinlemek için başvurduğu ilk gıdalardan birisi dondurmadır. Dondurma, hem serinliği hem de lezzetiyle büyük küçük herkesin severek tükettiği besinler arasındadır. Yaz aylarında dondurma tüketiminin artmasıyla birlikte, boğaz ağrıları ve enfeksiyonlarda da artış görülebilir. Bu durumun önüne geçmek için dondurma tüketimi kontrollü olarak sağlanmalıdır. Yaz aylarında dondurma tüketimini ideal seviyelerde tutmalısınız. Her ne kadar lezzetli ve ferahlatıcı olsa da dondurma da bir çeşit tatlıdır ve aşırı tüketilmesi halinde sağlığınıza zarar verir.

Yaz aylarında dondurma tüketimi esnasında ya da sonrasında içeceğiniz suyun çok soğuk ve çok sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz. Çok soğuk su boğazınızı dondurmadan daha fazla tahriş ederken, sıcak su ise boğazınızı dondurmadan sonra tahriş edebilir.

Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lezzetli ve serinletici olan dondurma, kalori açısından diyet yapanları düşündürebilir. 60 gramlık bir dondurmanın (yaklaşık 2 top) kalori değeri 140’tır. Eğer diyet uyguluyorsanız ya da vücudunuza giren kalori miktarını kontrol altında tutmak istiyorsanız dondurma porsiyonlarınızı tüketim alışkanlıklarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Günde kaç dondurma yenir sorusunu da beslenme alışkanlıklarınıza göre belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte, boğaz sağlığınızı korumak için fazla dondurma tüketiminden uzak durmalısınız. Dondurma tüketirken dondurmanızı hızlı hızlı yemek yerine küçük dilimler halinde ağzınızda eriterek yerseniz boğaz enfeksiyonlarının önüne geçebilirsiniz.

Alacağınız dondurmanın kaliteli üretim yapılan yerlere ait olmasına oldukça özen göstermelisiniz. Bu tür gıdalar sağlığınıza zarar verebilir ve çeşitli hastalıklar kapmanıza yol açabilir. Yiyeceğiniz dondurmaların son kullanma tarihlerine dikkat etmelisiniz. İçeriğinde süt ürünleri bulunduran dondurma çeşitleri, tarihi geçtiği durumlarda midenizde rahatsızlıklara sebep olabilir ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden tüketeceğiniz dondurmaları alırken öncelikle son tüketim tarihini kontrol etmenizde yarar var.

Dondurma Ne Zaman Yenir?

Dondurma ne zaman yenir sorusu, dondurma sevenlerin her zaman şeklinde cevap verebileceği bir soru olsa da, boğaz sağlığınızı korumak için dondurmayı her zaman yememelisiniz. Dondurma aç karnına yenmemelidir, bunun yerine, yediğiniz yemeğin üzerinden en az 2 saat geçtikten sonra dondurma tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Dondurma yalnızca yaz aylarında tüketilen bir besin değildir, ancak soğuklarda dondurma tüketimi genellikle tavsiye edilmez. Kalitesine güvendiğiniz markaların üretimi olan dondurmaları doğru miktarda tükettiğiniz takdirde hiçbir problem yaşamadan dondurmanın tadını çıkarabilirsiniz. Böylece yaz mevsimlerini keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.