corlu_vatan_hastane_10835_corlu-vatan-Ortopedi

Trafik kazası, spor sırasındaki travmalar, bölgemizde çok sık görülen iş kazaları gibi travmatik yaralanmalar beklenmedik durumlarda ortaya çıkar. Oluşabilecek hasar basit yumuşak doku yaralanmalarından, çok ciddi kırıklarla seyreden, ezilme yaralanmaları ya da uzuv kaybına yol açabilecek derecede olabilir. Bu yüzden ortopedi uzmanı tarafından görülüp erken ve ilk müdahalenin yapılması gereklidir.

Hastanemizde kırıkların tedavisinde mümkün olduğunca minimal invazif cerrahi girişimler tercih edilmektedir. Bu amaçla son dönemde yeni binamıza geçişle birlikte hastanemize kazandırılan c kollu skopi cihazı, radyolusen ameliyat masası, traksiyon masası, cerrahi motor seti ve 2 adet yüksek çözünürlüklü endoskopik görüntüleme sistemi gibi gerekli tüm ekipmanlar sağlanmıştır. Tüm cerrahi girişimler bu yüksek teknoloji barındıran cihazlar yardımı ile yapılmaktadır.

Hastanemizde artroskopik (kapalı) diz ameliyatları,  artroskopik ön çapraz bağ,  çoklu bağ yaralanmalarında tamir ve gretleme ameliyatları, arka çapraz bağ, menisektomi ve menisküs tamiri, kıkırdak hastalıklarında mikrokırık ve mozaikplasti, son dönemde yaygın olarak kullanılmaya başlanan hastanın kendi kanından ayrıştırılarak eklem içine enjekte edilen plateletten zengin plazma tedavisi (PRP) hastanemizde rutin olarak yapılmaktadır.

Artroskopik omuz ameliyatları, rotatorcuff yırtıkları kapalı cerrahisi, omuz sıkışma sendromu kapalı cerrahi tedavisi, donmuş omuz kapalı cerrahi tedavisi, tekrarlayan omuz çıkıklarında sonuçları iyi olan kapalı Bankart ameliyatları başarılı ve yoğun olarak yapılmaktadır.

Diz ve kalça eklemlerindeki ilerlemiş artrozun, diz ve kalça total protezleri ile tedavisi yapılmaktadır. Kullandığımız protezler uzun yıllardır başarısı kanıtlanmış, revizyon oranı az, tüm dünyada en çok tercih edilen kaliteli malzemelerdir. Hastalarımıza ameliyat sonrası ağrıları azaltmak amacı ile PCA (hasta kontrollü analjezi) uygulanmakta, ertesi gün yatağında CPM (devamlı pasif hareket) cihazı ile erken fizyoterapi başlanmakta ve ertesi gün ayağa kaldırılıp walker ile yürütülmektedir.

Ayrıca dünyada ve ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan robotik diz cerrahisi ameliyatları hastanemizde yapılmaktadır.

Ayak ve ayak bileği yaralanmaları, bağ yaralanmaları, eklem çevresi kırıkları ve kıkırdak yaralanmalarının tedavisi ile halluxvalgus ve başparmak kireçlenmelerinin cerrahileri ve tedavileri yapılmaktadır.

Ortopedi kliniğimizde ayrıca, çocuklardaki doğumsal kalça çıkığı, doğuştan çarpık ayakta (PEV) ameliyatsız Ponseti yöntemi ile seri alçılama tedavisi ve özel ilgi arz eden çocuk kırıklarının takip ve tedavisi yapılmaktadır.

Karpal tünel sendromunun endoskopik (kapalı) ve açık cerrahisi, çocuklarda ve erişkinlerde görülebilen tetik parmak cerrahisi, el bileği tendiniti cerrahisi (DeQuervain), dupuytren hastalığı cerrahisi, tenisçi dirseği ameliyatsız (lokal enjeksiyon ve PRP) ve ameliyatlı tedavileri, el, parmak ve el bileği kırıkları, parmak tendon ve sinir kesileri gibi üst ekstremite tedavileri uygulanmaktadır.

Yaşlı hastalardaki düşmeye bağlı kalça kırıklarının cerrahi tedavisi hem bipolarprotez ameliyatları şeklinde hem de uygun hastalarda kapalı çivi tedavisi olarak uygulanmaktadır. Hastalar ertesi gün ayağa kaldırılmaktadır.

Eksternalfiksatör ve bilgisayar navigasyonlu eksternalfiksatör ile kemik deformitelerinin düzeltilmesi, kaynamayan kırıklarda, kötü kaynama rekonstrüksiyonları ve kemik uzatma ameliyatları da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Hastanemizde Uygulanan Başlıca Tedaviler Aşağıdaki Gibidir:

  • Artroskopik Diz, Omuz, Ayak Bileği, Dirsek Ameliyatları
  • Tüm Spor Yaralanmaları Cerrahi ve Konservatif Tedavileri
  • Kireçlenmelerde Kalça, Diz ve Omuz Protezi Ameliyatları
  • Doğuştan Kalça ve Ayak Hastalıklarının Tedavileri
  • Kemik Uzatma ve Deformasyon Ameliyatları
  • Tüm Kırık ve Çıkıların Tedavileri
  • Kas ve Kemik Hastalıklarının Tanı ve Tedavileri

Bölüm Doktorları

null

Op. Dr. Aydın Gürbüz

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
null

Op. Dr. Hüseyin GÜNAY

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
null

Op. Dr. Levent TAN

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı