Bizden Haberler, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları, Uzm. Dr. Çağatay KABAK

740 Gram Ağırlığında Dünyaya Gelen Mucizemiz Sağlıkla Taburcu Oldu!

Minik mucizemiz Asel Topak, 26. Haftasında 740 gram ağırlığında dünyaya geldi.

Yenidoğan yoğun bakımımızda bir süre misafir olduktan sonra annesini emebilir bir şekilde taburcu edildi.
Taburcu olduktan sonra minik mucizemiz Asel’in annesi sonsuz teşekkürlerini şu kelimeler ile bizlere aktardı; “Geçirdiğimiz her günü, her saniyeyi tek tek hatırlarım. Üç buçuk ay bazen dile kolay gelse de bizim için çok ağırdı. Asel’i hastanede bırakıp eve gelmek ve her seferinde biraz daha yaşasın bunu da atlatsın diye dua etmek… Süreç zor ama ekip başarılıydı. Doğduğu andan beri yanımızda olan Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşiremiz Banu Hanım, hep yanımda olan, annelik tecrübeleri ile güç veren Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Deniz Hanım ve hayatta kalma sürecinde hep bize ve kızımıza destek olan Uzm. Dr. Çağatay Kabak hocamız emeklerinize çok teşekkür ederiz, hakkınızı ödeyemeyiz.”
Bizler de Özel Çorlu Vatan Hastanesi olarak minik mucizemiz Asel’i ailesine sağlıklı bir şekilde kavuşturabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Anne ve babasının hiç beklemediği bir anda dünyaya gözlerini açan minik prematüre bebeklerimiz, boylarından daha büyük bir yaşam mücadelesi vermektedirler.
Prematüre bebekler doğum haftalarına göre değişiklik göstermekle birlikte; Akciğerleri gelişmediğinden makineler yardımı ile solunumlarını gerçekleştirebilirler. Sindirim sistemleri gelişmediği için annelerini ememezler, bu nedenle damar yolu ile veya sonda yoluyla beslenebilirler. Anne memesine değil, makinelere, kataterlere, sondalara, maskelere daha yakındırlar. O yaşta ne çok doktor, hemşire ile tanışmış olurlar…

Minik Mucizelerimizin verdiği bu mücadelede, Uzm. Dr. Çağatay Kabak ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ekibimiz sayesinde; anne karnındaki kadar güvenli bir ortam sunabilmek ve ihtiyaçları olan özel bakımı severek yapıyor olmak, hastanemiz için büyük mutluluktur. Kendilerini Minik Mucizelerimize adamış olan tüm Yenidoğan Yoğun Bakım Ekibimize sonsuz minnet duyuyor ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.