SIKÇA SORULAN SORULAR

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği uygulamaları kısaca burun kemiklerinin ve kıkırdaklarının şekillendirilmesi ile burnun güzelleştirilmesi ve aynı zamanda fonksiyonunun da iyileştirilmesidir. 16 yaşını doldurmuş, estetik kaygıları olan ve/veya nefes almada güçlük çeken tüm bireylere yapılabilmektedir. Açık ve kapalı teknik olmak üzere iki yöntemi vardır. Ameliyat şekli hekim-hasta ilişkisi çerçevesinde yapılan görüşme ve muayene sonucu belirlenir.

Her hasta farklı bir burun yapısına, kemiklere, kıkırdaklara ve cilde sahiptir. Bu nedenle ameliyat süresini etkileyen birçok faktör olmasından dolayı standart bir ameliyat süresi yoktur. Ortalama 2-4 saat arası sürmektedir. Her hastaya aynı burunu yapmak mümkün değildir. Bu bağlamda hekim-hasta ilişkisinin birebir karşılıklı yapılması önemlidir. Hastanın isteği ile hekimin yapabilecekleri büyük oranda örtüşmelidir.

Burun, ilk bakışta insanın en çok göze çarpan bölgesi olmakla birlikte bu bölgede bulunan şekil bozukluklarının düzeltilmesi estetik ve psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Yapılan ameliyatlar hastaların burunlarını güzelleştirirken aynı zamanda psikolojilerini de düzeltmektedir. Bu konu çok hassastır. Ancak bunu yaşayanlar bilir.

Örneğin burnunun kemerli, büyük veya yamuk olduğunu düşünen bireyler toplum arasında kendini iyi hissetmeyip kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışırlar, kendi burun görüntüsünü beğenmeyip arkadaşlarının kendisinin fotoğraf çekmesine izin vermezler. Kendi çektikleri her fotoğrafı düzeltmeye, filtrelemeye ve kapatmaya çalışırlar. Özellikle de 18-25 yaş arası genç bayanlar için bu durum daha da derin bir yaradır. Bu kişiler belli bir zaman sonra içine kapanık ve sosyal hayattan kopuk yaşamaya başlarlar.

Ameliyat ettiğimiz hastalardan aldığımız geri dönüşlerde burun ameliyatı sonrası sosyal ortamda daha güçlü ve kendilerine güvenen bireyler oldukları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca burun estetiği ameliyatı olan hastalar üzerinde ameliyat öncesi ve sonrası yapılan psikolojik değerlendirmede yüksek bir oranda görülmüştür ki ameliyat olan bireylerin psikolojik durumları daha iyiye gitmektedir ve kendilerine duydukları güven artmaktadır.

Burun estetik kaygılar içeren bir bölge olmasına karşın fonksiyonel olarak da temiz ve nemli nefes almamızı sağlayan en önemli organımızdır. Operasyonlar sonucu hem güzel hem de nefes alan burunlar amaçlanmaktadır.

Geçmiş yıllarda yapılan estetik operasyonlarda sadece burnun dış bölümüne müdahale edilmesiyle estetik açıdan güzel ancak fonksiyonel açıdan yetersiz burunlar meydana gelmekteydi. Cerrahlar hastalara genelde güzel olmak mı? nefes almak mı? gibi 2 şıkka yönlendiriyordu. Yani sadece içini mi ameliyat edelim yoksa dışını mı ameliyat edelim şeklindeydi. Biz KBB cerrahisi olarak burnun hem estetik hem de fonksiyonel özelliklerine çok hakimiz. Operasyonlarımızda hem estetik açıdan güzel hem de nefes alan burunlar oluşturmaktayız. Nefes alan estetik burunlar bizim ana amacımızdır.

Geçmiş yıllarda teknoloji kullanılmadan yapılan burun operasyonlarından dolayı hastaların 3 önemli konuda korkuları oluşmuştur. Sonuçta biz doktorlar olarak burun operasyonlarını her gün gerçekleştirmekteyiz ancak hastaların birçoğu bu deneyimin nasıl olduğunu, öncesini, sonrasını, neler yaşayacaklarını bilmiyorlar bizim de amacımız olabildiğince bu operasyonun korkulacak bir yönünün olmadığını anlatmaktır. Ameliyat olmak isteyip böyle korkuları olan insanların muayenemize gelip bir kez olsun birebir bizimle görüşüp ameliyat basamakları hakkında bilgi almalarını öneriyorum.

Çünkü hekim-hasta ilişkisi ne kadar yakın samimi ve kuvvetli olursa hastanın ameliyat süreci bir o kadar rahat geçmektedir.

1. Kemiklerim çekiçle kırılınca çok ağrı çeker miyim?
2. Çok kanayıp morarıp şişer miyim?
3. Ya daha kötü olursa?

Önceden de söylediğim gibi geçmişte yaşanılan acı tecrübelerden dolayı burun estetiği operasyonları tırnak içinde “çok ağrılı geçen, gözler kapanacak kadar şiştiğiniz, hele bir de tampon çıkartıyorlar acısı doğum sancısından beter” gibi söylemler yüzünden ameliyat hakkında şüphe ve endişe duyan bireyleri korkutup ürkütmektedir.

Günümüzde tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi yöntemlerin uygulanması sayesinde burun estetiği daha basit hale gelmiştir. Buna paralel geliştirilen Piezo yani ultrasonik kemik kesici ve törpüleyici sayesinde rinoplasti konusundaki bu korkular kısmen aşılmıştır. Çekiçle kontrolsüz kırılan kemikler sonucu oluşan şiddetli ödem, morluk ve ağrı minimal düzeye inmiştir. Olası oluşabilecek kemiklerde çökme ve yamulma gibi tehlikeler ortadan kalkmıştır.

Piezo, burun kemiklerinin ultrasonik olarak cam keseceğinin camı kesmesi gibi ince bir hat şeklinde keserek veya törpüleyerek kolayca şekillendirilmesini sağlar. Bunun sonucu olarak hastanın post-op yani ameliyat sonrası dönemde daha rahat ve konforlu olmasını sağlar. Özel Vatan Hastanesi KBB ekibi olarak kliniğimizde uyguladığımız piezo cerrahisi sonrası hasta memnuniyet oranımız yükselmiştir. Hatta aldığımız geri dönüşlerin çoğu “keşke daha önce ameliyat olsaymışım korkulacak hiçbir şey yokmuş” şeklinde idi. Kemikler kontrollü bir şekilde kırmadan kesildiği ve şekillendirildiği için morluk, ödem ve kanama minimal düzeye inmiştir. Ameliyat sonrası oluşan ağrı standart ameliyatlardaki gibidir ve ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

null

Op.Dr. Burak DEMİREL

Kulak Burun Boğaz

2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2013-2017 Namık Kemal Üniversitesi Kulak Burun Boğaz bölümünde uzmanlığını tamamlamıştır. Başarıyla gerçekleştirdiği ameliyatların yanında özellikle “Rinoplasti (Burun Estetiği)” ameliyatıyla öne çıkmaktadır.

HABERLER

Ultrasonik Rinoplasti’de Fonksiyonellik

Burunda şekil bozukluğu ve aynı zamanda nefes almada zorluk şikâyetleri ile hastanemiz Kulak Burun Boğaz ve Baş/Boyun Cerrahisi uzmanı Op. Dr. O. Burak Demirel’e muayene olan 36 yaşındaki hastamız Mehmet Avcı, yapılacak Ultrasonik Rinoplasti ile hem fonksiyonelliğe, hem de estetiğe kavuştu.

Gerçekleştirilen Ultrasonik Rinoplasti operasyonu sonrası 10. gününde kontrol muayenesine gelen hastamızın burun tamponları çekilerek bantlama yapıldı. Yapılan işlemden memnuniyetini doktorumuz ve ekibi ile paylaşan Mehmet Bey’e; 40. hizmet yılında Özel Çorlu Vatan Hastanesi olarak sağlıklı bir hayat diliyoruz.

ÖNCESİ SONRASI FOTOĞRAFLAR

photo2
photo1