Yetkili ekip arkadaşlarımızdan daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Saç ekimi; saçsızlık sorunu yaşayan kişilerin, saçlı bölgesinden alınan saç köklerinin, saçsız bölgeye transferi işlemidir. Öncelikle donör olarak kullanılacak olan saç köklerinin toplanması gerekir. Bunun için kişinin kendisi donör olarak kullanılır, saçlı bölgelerden belli olmayacak şekilde saç kökleri alınır ve daha sonra saç ekimi gerçekleştirilir.

Hizmet merkezimizin temelini oluşturan saç ekimi faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmeniz yeterli!

Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Az grefte sahip kişilerde ekim işlemi çabuk tamamlanırken, ortalama 3.500 greftlik bir işlem, kanama veya herhangi bir komplikasyon oluşmaz ise 6 saatte tamamlanmaktadır.

Saç ekimi işlemi sırasında, greftler kanlanmalı dokudan ayrılarak dışarıda muhafaza edilmektedir. Genellikle alınan kökler özel bir sıvı içerisinde ve soğuk bir ortamda bekletilir. Greftlerin vücut dışında sağ kalma süresi 6-8 saat civarındadır. Sıvı içerisinden çıkarıldıklarında çok hızlı ekilmeleri ve nemli tutulmaları gerekmektedir, aksi takdirde canlılıklarını kaybetmeye başlarlar. Ayrıca, 6-8 saat sonra greftlerin sağ kalma oranının her saat başı %10-20 oranında azaldığı bilinmektedir.

En efektif teknik, ISHRS‘de altın standart olarak kabul edilen micro-fue yöntemidir. Protokoller ve cerrahi malzemeler her geçen gün gelişmekte olsa bile uygulanan teknik şu anda aynıdır. Safir fue, perkutan fue gibi teknikler temel olarak fue tekniğinde kullanılan cerrahi malzemelerin iyileştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Donör bölge, micro-fue işleminde nakil edilecek greftlerin toplandığı bölgelerdir. Genelde kafa arkasındaki saçlar donör olarak kullanılır. En başarılı ve doğal sonuçlar, ense bölgesinden alınan greftler ile sağlanır. Ensede yeterli greft yoksa sakal ve göğüs kıllarına başvurulabilmektedir.

ÖNCESİ SONRASI

BİLMENİZ GEREKENLER

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi, genellikle şakaklarda bir durgunlukla veya taç kısmında inceltilmiş bir saç görüntüsü ile başlar ve bazı durumlarda, kademeli bir incelme, ardından üst kısmın tamamen dökülmesi ile seyreder. Ense ve kulak üstü bölgesindeki saçlar çok nadiren dökülür, ancak 70 yaşın üzerindeki erkekler ense bölgesinde de saç kaybı yaşayabilir. Hem Hamilton hem de Norwood Skalası, erkeklerde androgenetik saç dökülmesini sınıflandırır. Androgenetik saç dökülmesinin üç nedensel faktörü vardır: Genetik yatkınlık, androjen erkeklik hormonu varlığı ve hastanın yaşı. Erkek tipi kellik, daha çok anne ve büyükbabasından devralınır. Ergenlikte, erkeklik hormonu vücutta dolaşır ve genetik olarak programlanan kılların (skala bölgelerinde) her yeni kıllanma döngüsünde daha ince ve daha kısa kıllar üretmesine neden olur. Bunun yanında erkeklik hormonu hedef organa ulaştığında 5α-redüktaz enzimini ve saç folikülü erkeklik hormonunu, yukarıdaki etkilere neden olan yüksek, güçlü DHT hormonuna dönüştürür ve saç dökülmesini tetikler.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesi, kafa derisinin ön ve taç bölgesinde (Ludwig Modeli), nadiren ensede ve yanlarda dağınık bir incelmeyle ortaya çıkar. Boşluklar daha geniş görünür ve kafa derisi başın önünde ve orta noktasında daha belirgindir. Bu yavaş ve aşamalı bir süreçtir ve nadiren alanı tamamen kaplar. Kadınlarda androgenetik saç dökülmesi genellikle ergenlik, hamilelik veya menopoz sonrası hormon değişiklikleri ile başlar ve 80 yaş üstü kadınlarda oldukça yaygındır. Normalde bu tip bir dökülmeyle fark edilen hiçbir saç dökülmesi olmamasına rağmen, bu durumdan önce gelen uzun süreli aşırı dökülme (Telogen Effluvium) durumları ortaya çıkabilmektedir. Androgenetik saç dökülmesi yaş, kalıtım ve erkeklik hormonunun varlığı gibi üç nedensel faktöre sahiptir. Menopoz sonrası incelme, östrojen azalması ile ilgilidir.

Fue Saç Ekimi

Fue saç ekimi tekniği, günümüzde ortalama olarak en çok tercih edilen saç ekim yöntemidir. Fiyat ve etkililik yönünden bakıldığında, kellik problemi yaşayan kişiler ve tedaviyi uygulayan sağlık kuruluşları bu tekniği sıklıkla tercih etmektedir.

Fue tekniği ile hastanın genellikle ense bölgesinden 0.6-0.7 mm kalınlığında punch adı verilen cerrahi bıçaklar ile alınan saç kökleri, dökülme olan bölgelere nakledilmektedir. İşlem sonrasında nakledilen saç kökleri hemen uzamaya başlar. Ense bölgesindeki mikro yaralar genellikle 48 saat içinde iyileşir. Operasyon sonrasında 3. gün iş hayatınıza, 10. günde ise normal hayatınıza dönebilirsiniz. İşlemde kullanılan mikro boyutta cerrahi aletlerden dolayı teknik, micro-fue tekniği olarak adlandırılmaktadır.

Fue Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

1. Tedaviye olan uygunluğunuz ve medikal geçmişiniz uzmanlarımız tarafından değerlendirilir.

2. Operasyon gününe karar verildikten sonra kişiye operasyon öncesi uyması gereken talimatlar anlatılır.

3. Operasyon günü hastaneye yatışınız sağlandıktan sonra kan testleriniz yapılır ve işleme hazır hale getirilirsiniz.

4. Genellikle saçlarınız hastanede traş edilir, traşsız saç ekimi uygulanacak ise kişi bilgilendirilerek hastanede traş edilmesi önerilir.

5. Operasyon anestezi uygulaması ile başlar, köklerin alınacağı donör bölge anestezi ile uyuşturularak alım işlemine başlanır.

6. Alım sonrasında kökler özel solüsyonlar içinde nakil işlemine hazırlanır ve sayılır.

7. Ekim bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur.

8. Ekim bölgesine saçların ekileceği adet ve yöne göre mikro kanallar açılır.

9. Açılan mikro kanallara enseden alınan sağlıklı saç kökleri tek tek nakledilir.

10. İşlemden sonra hastaya antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır.

11. İşlemin ertesi günü bandajlar hastanede çıkartılır ve gerekli pansumanlar yapılır.

12. Yıkama işlemi hastanede gerçekleştirilir. Hastaya tüm bilgilendirmeler yıkama esnasında yapılır.

13. 10. güne kadar yıkama işlemi günde 1 kez olmak üzere, gösterdiğimiz şekilde devam etmelidir.

14. 10. gün kontrolüne gelindiğinde kabuklanmanın tamamen dökülmüş olması gerekir, dökülmeyen kabuklar hastanede hekim tarafından alınır.

Avantajları

Micro-fue, kendi doğal saçlarınızı elde etmenizi sağlayan minimal, invaziv bir cerrahi işlemdir.

1- Lokal anestezi altında ağrısız olarak 6-7 saat sürmektedir.

2- 0,6-0,7 mm’lik cerrahi bıçaklar, iz bırakmadan yüksek yoğunluklu saçlara sahip olmanızı sağlar.

3- Operasyon sonrası komplikasyon riski neredeyse % 1’in altındadır.

4- Mikro boyutlu bıçaklar, ameliyat sonrası hastayı ödem ve ağrıdan uzak tutmaktadır.

5- İşlem sonrası iyileşme süresi diğer yöntemlerden çok daha hızlıdır.

6- Nihai sonuçlar sadece 3-4 ay arasında başlamaktadır.

7- Ekilen saçlar bir daha dökülmez.

Sakal Ekimi Nedir?

Seyrek sakallara sahip olanlar için sakal ekimi, özellikle daha gür sakallara sahip olunmasını sağlamak amacıyla tercih edilmektedir. Farklı nedenlerden dolayı düzgün çıkmayan sakalları düzeltmek amacıyla da uygulama yapılabilmektedir.

Sakal ekimi işlemi yapılmadan önce gerçekleştirilecek olan kontroller özellikle kişide sakal ekimi yapılacak alanların belirlenmesini sağlar. Fue tekniği ile yapılan sakal ekimi işleminde sakalların doğal çıkış yönüne göre açılacak kanallar ve seçilecek kökler ile doğal bir görüntü yakalamak mümkündür. Öncelikle kişinin beklentilerinin yapılacak olan görüşmeler sayesinde ayrıntılı şekilde belirlenmesi gerekir. Daha sonrasında uygulama aşamasına geçilebilir.

sakal-ekim-1
sakal-ekim-2

Sakal Ekimi Neden Yapılır?

Sakal ekimi, erkeklerin görünüm açısından problem yaşamasına neden olan seyrek sakalların, daha gür ve istenilen şekilde görünmesini sağlayabilmektedir.

Sakallarda farklı nedenlerden dolayı seyrelme problemi, doğuştan olabileceği gibi ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bu durumda özellikle gür sakallara sahip olmak isteyenler için yapılacak olan sakal ekimi işlemleri, sakalların istenilen görüntüye gelmesini sağlar.

Nasıl Yapılır?

İlk aşamada iyi bir planlama yapılması gerekir. Bunun için kişinin sakal yapısının incelenmesi gerekir. Seyrekliğin oluştuğu bölgelere yapılacak olan sakal ekimi işlemleri için gerekli analizlerin yapılmasının ardından, uygulama aşamasına geçilebilir. Cilt işaretleme kalemleriyle, yüzde oluşturulacak olan çizim sayesinde, ekim işlemi yapılacak olan bölgeler belirlenir. Ense bölgesinden alınan kıl kökleri istenilen bölgelere ekilir. Kanallar, anatomik ve doğal sakal çıkış açısına uymaz ve açılmaz ise kötü görüntüler oluşabilir. Bu noktada işlemi uzman doktorların yapması çok önemlidir.

İlk etapta ekilen saç kökleri, yüzde ince çıkacak fakat 6 ay sonra sakal kalınlığına ulaşacaktır.

Bize ulaşın

telefon-ikon

Telefon:
+90 (282) 673 73 73
Faks:
+90 (282) 653 49 22

wpicon

Whatsapp İletişim:
+90 (282) 673 73 73

adres-ikon

Adres:
Esentepe Mah. Deva Sk. No: 11/A
Çorlu / TEKİRDAĞ