Sağlık Rehberi

Genital Estetik Nedir?

Dış genital organının görüntüsünü beğenmeyen kadınlar, genital estetik nedir sorusunun yanıtını merak etmektedir. Genital estetik, genital bölgede doğuştan gelen ya da sonradan oluşan şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılan bir estetik yöntemdir. Bu işlem ile dış genital organların kendi içindeki bölümleri birbirleriyle daha uyumlu hale getirilmektedir. Genital bölgedeki şekil bozuklukları, kadınların özgüven eksikliği yaşamasına neden olmaktadır. Estetik açıdan dış genital organları daha uyumlu hale getirmek için bu işleme başvurulmaktadır. Genital estetik neden yapılır sorusunun yanıtı ise; kadınların kendini daha iyi hissetmesi ve cinsel hayatlarında daha mutlu olabilmesidir.

Genital estetik için vajinal lazer kullanılarak pek çok işlem yapılabilir. Örneğin; doğum sonrası bol olan vajeni daraltmak, dış genital bölgeye dolgunluk kazandırmak ve dış genital bölgeyi beyazlatmak gibi işlemler buna örnek verilebilir. Genital estetik, çocukluk dönemi hariç ergenlik çağına gelen herkes için yapılabilir. Evli ya da bekar olması fark etmeden her kadın bu işlemi yaptırabilir. Genital estetik işlemlerinde genellikle hastalar, operasyonun yapıldığı gün taburcu olabilir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler arasında bölgesel hijyen vardır. Belli bir süre, genital bölgenin hijyenine ekstra özen gösterilmeli ve geniş kıyafetler tercih edilmelidir. Olası enfeksiyonları önlemek için doktorun reçete ettiği antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda yaklaşık 4 gün  boyunca cinsel ilişkide bulunmamak da faydalı olacaktır.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Genital estetik işlemleri kendi içinde farklı türlere ayrılır. Genital bölgede hangi organlara, hangi işlem yapılacağına göre bu işlemler adlandırılır. Burada genital estetik nasıl olur sorusu akıllara gelebilir. Bunun için cerrahi ameliyat ya da lazer uygulaması tercih edilebilir. Genital estetik ameliyatı tercih ediliyorsa, lokal anestezi uygulanır ve hasta ağrıyı hissetmeden işlem yapılabilir. Lazer teknolojisi ise son dönemlerde ivme kazanmıştır. Ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltır ve pek çok estetik işlem yapılabilir.

Lazer teknolojisi ile ağrısız ve konforlu bir şekilde genital estetik işlemleri gerçekleştirilebilir. Vajen daraltma ve sıkılaştırma, küçük dudak sıkıştırma, büyük dudak sıkıştırma, genital beyazlatma gibi estetik işlemler, lazer teknolojisi ile yapılabilir. Lazerli uygulamalarda ameliyat, kesisi ve dikiş olmadığı için daha rahat şekilde gerçekleştirilebiliyor ve daha sık tercih ediliyor. Ayrıca, işlem sonrası iyileşme süresi daha kısa sürüyor. Uygulama süresi de oldukça kısadır ve komplikasyon riski veya yan etkisi de bulunmuyor.