Bizden Haberler

Büyük Farkındalık: Organ Bağışı Hayat Kurtarır

Ülkemizde her yıl  3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır.
Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

3-9 Kasım tarihleri arasında yürütülen Organ Bağışı etkinlikleri kapsamında Çorlu Vatan Hastanesi olarak organ bağışı ile ilgili bilgilendirme ve organ bağış standımızı kurduk.

Hastalarımızı organ bağışı hakkında bilgilendirerek, broşürler dağıttık. Organ ve doku bağışında bulunan hastalarımıza kartları verdik. Organ bağışının yaygınlaştırılması için çalışmalarımız devam ediyor.

Organ bağışı ile ilgili bilmeniz gerekenler;

Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmak üzere izin vermesidir. 18 yaşını aşmış, akıl ruh sağlığı yerinde, mümeyyiz olan herkes organ bağısında bulunabilir. Bağış yapabilecek yerler; tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık ocakları, sağlık müdürlükleridir.

  • Prosedür olarak bir form doldurulup organ bağış kartı verilmektedir.
  • İşlem 5 dk sürmektedir.
  • Yapılan organ bağışları o hastanenin yetkili kişisi tarafından sağlık bakanlığı organ ve doku bağışı bilgi sistemine girilir.
  • Bakanlık yetkilileri dışında kimsenin bu bilgileri görmeye yetkisi yoktur.

Organ bağışı ve nakli hizmetleri 1979 yılında yürürlüğe giren 2238 sayılı organ ve doku alınması, aşılanması, saklanması ve nakli hakkındaki kanun sınırları içinde yürütülmektedir.

“Organ bağışı Başka Hayatlara Can Katmaktır”

“Sizin Hastaneniz”