Sağlık Rehberi

Kepçe Kulak

Kepçe kulak çocuklarımızı kısmen de erişkinleri ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tanım olarak kepçe kulak, kulakların üst çıkıntısının(antihelix) silinmesi ve kulak ile kafa arasındaki açının artmasıyla belirginliğinin artmasıdır. Belirgin kulaklarını saçlarıyla örtmeye çalışan, saç bandı, tokalarıyla saklamaya çalışan arkadaşlarımızı dikkat ettiğimiz zaman bu durumu günlük hayatımızda fark edebiliriz.

Tıbbi terim olarak da anlamı kepçe kulak(prominent ear) olan doğuştan gelen bu şekil bozukluğunun kısa süren, hatta erişkin hastalarda lokal bir operasyonla düzeltilebileceğini çoğunlukla bilinmemektedir.

Özelliklerde okul çağı çocukların ve ergenlik çağında bu şekil bozukluğunun psikolojik bir sıkıntı olduğu, çevreden bu görünümüyle ilgili sıkıntılı tepkiler aldıklarını hepimiz bilmekteyiz.

Kulağın doğuştan gelen microtia (kulağın küçüklüğü ve bazı bölümlerinin az gelişmesi, bazen hiç gelişmemesi) gibi bozuklukları da mevcuttur. Doğuştan gelen bu şekil bozukluklarıyla ilgili özel isimlendirmeler de mevcuttur. Fakat en çok görülen ve plastik cerrahların rutin ameliyatları arasında yer alan kepçe kulak ameliyatı ve bu düzeltme ameliyatlarının ortak tıbbi ismi olan otoplasti ameliyatlarıdır.

Tedavisi:

Erken bebeklik yenidoğan döneminde kafa bantları ve özel splintler ile mevcut şekilde düzelme olduğunu gösteren yayınlar vardır. Fakat geç dönemde tek tedavisi otoplasti ameliyatlarıdır.

Çocuklarda genel anestezi altında erişkinlerde lokal anestezi ile yaklaşık bir buçuk saat süren bir müdahaledir. Kulak arkasından yapılan kum saati şeklinde bir kesi ile kıkırdaklara ulaşılır. Kıkırdaklara şekil verilir ve kalıcı iplerle askılama ile kulak kafaya yaklaştırılarak açısı azaltılır. Erken dönem sonuçları açısından yüz güldürücü ve hastaları hem ruhsal hem bedensel olarak memnun eden bir uygulamadır.