Bizden Haberler, Kanser, Semra AKHAN

Meme ve Rahim Ağzı Kanseriyle Verilen Mücadelenin Sonucu

BU HASTALIK BENİM BAŞIMA GELMEZ DİYE DÜŞÜNMEYİN YILDA BİR DEFA KONTOLLERİNİZİ MUTLAKA YAPTIRIN…

19 Haziran Salı günü Çorlu Belediyesi ve Çorlu Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile Çorlu Halk Eğitim Merkezi 15 Temmuz Konferans salonunda halkı bilinçlendirmek amaçlı; Özel Çorlu Vatan Hastanesi’nin katkılarıyla Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Semra AKHAN TEZCAN’ ın Rahim Ağzı ve Meme Kanseri konulu eğitim semineri gerçekleştirildi.

Op. Dr. Semra AKHAN TEZCAN seminerde anlattı. ”Rahim Ağzı Kanseri, Rahim Ağzını oluşturan hücrelerin anormal büyümesi ve çoğalmasıdır. Tüm dünyada sıklık açsından ön sıralarda yer alan bir kanser türü iken, smear tarama testi ve kolposkopi sayesinde henüz kanser aşamasına gelmeden önce yakalanabilen ve etkili bir şekilde tedavi edilebilen bir kanser türü haline gelmiştir.

Her yıl smear testinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Smear testi zor ve korkulacak bir işlem değildir. Lütfen ihmal etmeyin. Meme Kanserinde ise erken tanıda en etkili araç Kendi Ellerinizdir. 20 yaşından itibaren her kadına kendi kendine meme muayenesi teknikleri öğretilmeli, Yılda 1 defa hekim tarafından klinik muayenesi yapılmalıdır.50-69 yaş aralığında iseniz 2 yılda bir mamografi filmi çektirmenizi tavsiye ediyoruz.  Evde yaptığınız muayene sırasında eğer kitle tespit ederseniz paniklemeyin. Bu kitlenin %90 ı kanser değildir. Mutlaka doktoruna başvurunuz. BU HASTALIK BENİM BAŞIMA GELMEZ DİYE DÜŞÜNMEYİN. Her yıl düzenli olarak meme ve rahim ağzı muayenenizi yaptırın, Bu tür hastalıklar hiç beklemediğiniz bir anda başınıza gelebilir. Keşke dememek istiyorsanız, Ailenizle birlikte uzun yıllar mutlu bir hayat geçirmek istiyorsanız daha doğrusu yaşamak istiyorsanız senede bir defa kendinizi iyilik yapın Muayenenizi, Mamografinizi ve Smear testinizi ihmal etmeyiniz.”

Çorlu Vatan Hastanesi Genel  Müdürü Soner ERKAN “Çağımızın hastalığı olan kanser, obezite  gibi konularda halkımızı bilinçlendirmek adına eğitimlerimizi  yapmaya devam edeceğiz. Bugün bize bu imkanı sunan Çorlu Belediyesi ve Çorlu Halk Eğitim Merkezine de teşekkür ediyorum.” dedi.