İletişim bilgilerinizi paylaşmayı unutmayınız. Yetkili ekip arkadaşlarımız daha detaylı bilgi için sizlerle iletişime geçecektir.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hayır, kesinlikle değildir. Hastalar tarafından son derece rahat bir şekilde tolere edilir.

İşlemden hemen sonra veya bir gün sonrasında işinizin başına dönebiliyorsunuz. İstirahat gereksinimi yoktur. Aynı gün içinde banyo yapmanızda da bir sakınca yoktur.

İşlemden sonra birkaç gün hafif pembemsi, daha sonra 7-10 gün süreyle açık renkli akıntınız olabilir. Ayrıca vajina içinde hafif şekilde yanma da görülebilmektedir. Doktorunuzun vereceği ilaçları düzgün şekilde kullanmanız şikâyetlerinizi azaltacaktır.

Genelde işlemden 7 gün sonra ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur.

Evet. Lazerle vajina yenileme (vajinal rejuvenasyon) ile aynı seansta dış dudaklarda renk açma (genital beyazlatma), dış dudaklarda sıkılaştırma, iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi (labioplasti) gibi operasyonlar da yapılabilir.

Genelde 1-3 ay arayla 2 uygulama önermekteyiz. Bazı durumlarda 3-4 uygulamaya kadar çıkılabilir. Uygulamanın etkinliği için 2-3 yılda bir tekrarlanması önerilmektedir.

Vajina yenileme için genelde fraksiyone karbondioksit (CO2) ve erbium yag (er: yag) lazerler kullanılmaktadır.

Öksürük, gülme sırasında idrar kaçıran kadınlarda, idrar kanalı ve mesane boynu etrafında yer alan kolajenlerin güçsüzleşmesi sorumlu tutulmaktadır. Lazerle bu kolajen bağ dokusu güçlendirilerek idrar kaçırma sorunu giderilebilmektedir.

İşlemin olumlu etkileri uygulamadan yaklaşık 3 hafta sonra kadın ve erkek eşte hissedilebilir düzeyde olmaktadır.

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Op.Dr. Semra AKHAN

Op.Dr. Semra AKHAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Mesleki İlgi Alanları:

 • Kolposkopi
 • Jinekolojik cerrahi
 • Histeroskopi
 • Genital bölge estetiği
 • Genital siğiller
 • Yumurtalık kisti
 • Tekrarlayan düşükler
 • Polikistik over sendromu tanı ve tedavi
 • Reprodiktif endokrinoloji
 • Genital bölge estetiği
 • Genital siğiller
 • Rahim kalınlaşması
 • Menopoz
 • Yumurtalık kisti
 • Dış gebelik
 • Kısırlık /infertilite /hamile kalamama tedavisi
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Yüksek riskli gebelikler
 • İdrar kaçırma(idrar inkontinansı)

BİLMENİZ GEREKENLER

lazerle-vajinal-daraltma-1

LAZERLE VAJİNA DARALTMA

Lazerle vajina daraltma uygulamaları cerrahi bir işlem (ameliyat) olmadığı için riskleri son derece az olan, hasta açısından oldukça kolay tolere edilen, anestezi gerektirmeyen, ağrısız, acısız ve ileri teknolojili işlemlerdir. Bu nedenlerle özellikle son yıllarda rağbet görmüş, popülerlik kazanmıştır. Özellikle kadın ve erkek eşte cinsel uyarılmayı arttırmak, cinsel hazzı arttırmak, orgazmı kolaylaştırmak ve idrar kaçırma sorununu tedavi etmek amaçlarıyla yapılmaktadır.

LAZER UYGULAMASI VAJİNADA NASIL BİR ETKİ OLUŞTURUR?

Lazer uygulamasındaki amaç vajinanın azalan ve güçsüzleşen bağ dokusunun yenilenmesidir. Lazer ışığı sayesinde vajinadaki bağ dokusu uyarılarak büyümekte, yeni kolajen lifleri oluşmakta, o bölgede kan dolaşımı artmakta, böylece dokuda yeniden bir canlanma oluşmaktadır.

lazerle-vajinal-daraltma-2
lazerle-vajinal-daraltma-3

LAZER İLE VAJİNAL DARALTMA KİMLERE YAPILABİLİR?

 • Cinsel ilişkide mekanik etkinin azalmasına bağlı olarak haz hissedemeyen, orgazm sorunu yaşayan kadınlarda,
 • Menopoz döneminde bağ dokusu elastikiyeti azalan ve buna bağlı idrar kaçırma, vajinal kuruluk, genital bölgede acı sorunu yaşayanlarda,
 • Sık vajinal enfeksiyon (vajinit) geçirenlerde,
 • İlişki sırasında ağrı, acı sorunu yaşayanlarda (Disparoni),
 • Vajinal kuruluk ve yanma sorunu yaşayanlarda vajinal lazer uygulaması yapılabilir.

LAZERLE VAJİNA DARALTMA İŞLEMİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Lazerle vajina daraltma işleminde genellikle Erbium yag (Er: YAG) lazerler kullanılmaktadır. Lazerle vajina daraltma işlemi, ofis ortamında yapılabilen ortalama 20 dakika süren ağrısız ve konforlu bir işlemdir. Tüm vajinal kanal enine ve boyuna olacak şekilde, 3-5 tur arasında taranmaktadır. Ortalama 80-120 mjoule/pixel enerji ile doku 50-60 dereceye kadar ısınır.

Tamamen ağrısız olan bu işlemde herhangi bir anesteziye de gerek olmamaktadır. İşlemden hemen sonra sosyal hayata dönülebilir, istirahate gerek yoktur. Bu nedenle ‘lunch time’ yani ‘öğle arası’ bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

lazerle-vajinal-daraltma-4
lazerle-vajinal-daraltma-5

LAZERLE VAJİNA DARALTMA KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Daha önce cinsel ilişkiye girmiş, cinsel olarak aktif olan tüm kadınlarda lazerle vajina daraltma uygulanabilmektedir. Vajina daraltma, ilişki esnasında genişleme ve bollaşma hissi yaşayan çiftler için çözüm olabilmektedir. Bu kadınların ‘Eşimle ilişkide hiçbir şey hissetmiyorum’ şeklinde yakınmaları vardır. Aynı esnada erkek eşin de cinsel ilişki esnasında penisini boşlukta hissetme, haz alamama şikâyeti olabilmektedir. Bu durum, karşılıklı olarak cinsel haz ve istek problemlerine yol açabilmektedir.

Lazerle vajina daraltmadan yaklaşık 3 hafta sonra hem erkek hem de kadın eşte cinsel birliktelik esnasında hissedilebilir ölçüde bir sıkılaşma ve his artışı gelişmektedir. Tedavi sadece kadın için değil, çift için pozitif etkilere sahiptir.

VAJİNAL LAZER HANGİ AMAÇLARLA YAPILMAKTADIR?

Vajinal sıkılaştırma, gençleştirme (rejuvenasyon) ve daraltma amaçlarıyla yapılan genital lazer uygulamalarının farklı avantajları daha vardır. Tıpta bu amaçla karbondioksit ve erbium yag lazerler kullanılmaktadır.

 • Cinsel Hazzın Arttırılması:

Lazerle vajina daraltma ile kadın ve erkek eşte cinsel ilişki sırasındaki haz, doyum hissi artmaktadır. Kadınlardaki orgazm problemleri de düzelebilmektedir. Lazer daraltmada bu etki özellikle vajina ön duvarındaki kanlanmayı arttırma etkisi ile sağlanmaktadır. Sonuç olarak duyarlılık ve uyarılma etkisi oldukça artmaktadır. Bu amaçla lazer tedavileri ile eş zamanlı olarak genital PRF ve HA (Hyaluronik asid) enjeksiyonları da yapılabilmektedir. Diğer taraftan cinsel ilişkide hiçbir sorun yaşamamasına rağmen, ilişki sırasında orgazmı kolaylaştırmak ve cinsel hazzı arttırmak gibi amaçlarla da lazer seansı yapılabilmektedir.

 • Vajinal Kuruluk Tedavisi:

Vajinal kuruluk, özelikle post-menapozal dönemdeki kadınlar için ciddi bir problem olmaktadır. Kuruluk, ilişki esnasında ağrıya neden olabildiği gibi kimi zaman ilişki harici de yanma ve rahatsızlık duygusuna sebep olabilmektedir. Vajinal lazer tedavisi, vajinal kuruluk tedavisinde etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavinin etkisi ile artan vajinal kan dolaşımına bağlı olarak vajinanın nemliliği ve ıslanması artmakta, hastaların semptomlarında hızlı bir iyileşme görülmektedir.

 • İdrar Kaçırma Sorunun Tedavisi:

İdrar kaçırma (inkontinens) sorunu yaşayan ancak idrar torbası sarkması şikâyeti olmayan veya hafif düzeyde sarkması olan kadınlarda lazer uygulaması tedavi amacıyla da uygulanabilmektedir. Özellikle öksürme, hapşırma ve spor yapma sırasında idrar kaçırma sorunu yaşayan yani stres tip inkontinans şikâyeti olan hastalar için iyi bir çözüm olabilmektedir. Bu şekilde ameliyat olmaktan kurtulan pek çok hasta mevcuttur. Vajinal lazer tedavileri ile yaş grubu hastalarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir.

 • Sık Vajinit (Vajinal Enfeksiyon) Geçiren Hastaların Tedavisi:

Bazı kadınlar düzenli ilaç, fitil, krem tedavisi almalarına rağmen sürekli olarak vajinal enfeksiyon sorunları ile iç içedirler. Bu tür hastalar için vajinal lazer uygulamaları oldukça faydalar sağlayabilmektedir. Lazer tedavisi, sık vajinal enfeksiyon, tekrarlayan mantar enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlarda da kanlanma artırıcı etkisi ile immün direnci arttırdığı için tedavi amaçlı uygulanabilmektedir.

 • Menopoza Bağlı Cilt İncelmesinin Tedavisi:

Özellikle menopoz döneminde vulvovaginal atrofi (genital bölge küçülmesi, cilt dokusunun incelmesi) nedeni ile artan vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki sorunlarında da vajina lazerleri etkili olmaktadır. Etki mekanizması yine aynı şekilde kolajen sentezi ile yeni doku formasyonunun artması ile gerçekleşmektedir.

Özellikle meme kanseri riski olan kadınlarda lokal estrojen tedavi kullanılamadığı için bu hasta grubunda lazer tedavileri oldukça olumlu olmaktadır.

 • Vulvar Vestibulit Tedavisi:

Cinsel ilişki ağrısı (disparoni) ‘Vulvar Vestibulitis’ (Vulvar Vestibulit Sendrom) denilen bir duruma bağlı olabilir. Bu durumda vajina girişindeki vestibulum bölgesinde inflamasyon bulunmaktadır. Bu durumda da tedavi amaçlı lazer uygulamaları ile cinsel ilişki ağrısı tedavi edilebilmektedir. Amaç vestibulum bölgesindeki kolajen sentezinin uyarılarak bu bölgedeki acı duygusunun azaltılmasıdır.

 • Lichen Sclerosus Tedavisi:

Cilt dokusunda incelme, buna bağlı olarak gelişen yanma, kaşıntı, batma gibi şikâyetler ‘lichen sclerosus’ adı verilen otoimmün bir cilt hastalığına bağlı olabilmektedir. Kesin bir tedavisi bulunmayan bu hastalıkta genellikle semptomları hafifletici kortizon içeren kremler uygulanmakta, ancak bir süre sonra etkili olmamaya başlamaktadır. Lazer tedavisi lichen sclerosus hastalığında yeni ve sağlıklı doku oluşumunu uyarıp kanlanmayı arttırarak tedavide etkili olabilmektedir. Aynı endikasyonla lazer yerine genital radyofrekans teknolojileri de kullanılabilmektedir. Bu konudaki tedavi yöntemleri hakkında kliniğimizle görüşebilirsiniz.

 • İlişki Sırasında Ses Gelmesi, Hava Çıkması (Vajinal Flatus):

Bazı kadınlar ilişki sırasında, egzersiz yaparken veya ağır yük kaldırırken vajinadan hava gelmesine bağlı ses çıkması şikâyetinden yakınmaktadırlar. Utanç verici olarak gelen bu durum genelde vajinal tonusun (kas sıkılığın) ve kolajenin azlığına bağlıdır. Bu durumda vajinal lazer ve radyofrekans tedavileri gibi enerji bazı tedaviler çözüm üretebilmektedir.

lazerle-vajinal-daraltma-6