Çorlu Vatan Hastanesi

Çorlu Vatan Telefon

Vücut Kitle İndeksini Öğrenmek İster Misin?

Değişen Diyet Kültürü Ve Yaşam Tarzı İle Obezite Toplumda Kaçınılmaz Hale Geldi…

Sağlık Kategorileri
Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda Öksürük, akciğer içine hava girişi çıkışını sağlayan soluk borusunu temizlemeye yönelik bir reflekstir. Ayrıca sigara dumanı, gıda artığı gibi sorun oluşturabilecek gaz veya katı maddelerin soluk borusu içine girmesine de engel olur.

Skolyoz (Omurga eğriliği) nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?
Skolyoz (Omurga eğriliği) nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Omurganın çoğunlukla göğüs (thoracic) ve/veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk; arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz). Normal omurgada yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanan omurlar (omurgayı oluşturan kemikler) skolyozlu omurgada sağa, sola doğru ve/veya kendi eksenleri etrafında dönerler.

Varis Nedir? ve Neden oluşur?
Varis Nedir? ve Neden oluşur?

Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Varisin oluşum mekanizmasında pek çok faktör rol alır. Gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler nedeni ile varis oluşabilir.

Gebelikte Hemoroid (Basur)
Gebelikte Hemoroid (Basur)

Hemoroid (basur, mayasır), anüs ve rektum (kalınbağırsağın son kısmı) bölgesindeki toplardamarların bir tür varisidir. Varis, toplardamarlardaki kıvrılmalar ve bölgesel olarak kan akımının ileri derecede yavaşlaması sonucu cilde veya hemoroid durumunda mukozaya yakın toplardamarların belirginleşmesidir. Bu belirginleşen toplardamar pakeleri ("toplulukları") dışkılama esnasında ve özellikle de kabızlık ve dışkının sert olmasına bağlı ıkınmada kolaylıkla yırtılarak kanar ve dışkıda kan g