Sağlık Rehberi

Ultrasonik Rinoplasti Nedir?

İnsan yüzünde ilk dikkat çeken organ belki de burundur. Bu nedenle burun ne kadar güzel ve orantılı olursa insan yüzü de o kadar güzel görünür. Bazen doğuştan gelen şekil bozuklukları, bazen de sonradan oluşan yaralanmalar ve travmalar, burunda şekil bozukluklarına neden olur. Bu durumda rinoplasti operasyonu bu kişilerin istedikleri görüntüye ulaşmalarına yardımcı olur. Burun estetiği ya da tıp dilindeki adı ile rinoplasti, kısaca burnun şeklini değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Rinoplasti sadece fiziksel güzellik kaygısıyla yapılan bir operasyon değildir. Burundaki şekil bozuklukları, nefes alıp verirken zorlanmaya, vücudun oksijen ihtiyacının karşılanamamasına neden olduğu için rinoplasti, sağlık açısından da oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Burun estetiği operasyonu farklı tekniklerle yapılabilir. Bu yazımızda özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen ultrasonik rinoplasti yöntemi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Ultrasonik Rinoplasti Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda gelişen teknolojinin yardımıyla geleneksel yöntemlerin dışında ultrasonik rinoplasti (piezo rinoplasti) yöntemi de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Diş ve çene cerrahisinde de sıklıkla kullanılan ultrasonik ses dalgaları, burun estetiği operasyonlarında da özellikle son 10 yıldır yaygın olarak kullanılır. Ultrasonik rinoplasti işlemi sırasında burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için çekiç veya törpü gibi aletler yerine ultrasonik ses dalgalarından faydalanılır. Ultrasonik rinoplasti operasyonunun klasik kemik kesme yöntemine göre daha konforlu olması, hastalar ve doktorlar açısından büyük avantaj sağlar.

Ultrasonik rinoplasti işleminin avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Osteotomi denilen kemik kesme ve kırma yöntemi sırasında burun kemiğini kırmak veya kesmek için kullanılan mekanik aletler, burun bölgesinde bulunan dokulara, damarlara ve sinirlere zarar verebilir. Bu durum zarar gören damarlarda kanama oluşmasına ve operasyondan sonra yüz bölgesinde ödem, ağrı ve morluk görülmesine neden olabilir. Ultrasonik rinoplasti işleminde ise operasyon sırasında piezo cihazı yardımıyla burun kemikleri, görülerek ve milimetrik ölçümler yapılarak kesilir. Bu sayede kemik haricindeki dokular, damarlar ve sinirler zarar görmediği için morluk ve ödem oluşumu en aza indirilir.
  • Ultrasonik rinoplasti işlemi, kemik üzerinde milimetrik ölçümler yapılarak gerçekleştirildiği için klasik kemik kırma yöntemine kıyasla başarı şansı daha yüksektir.
  • İşlemden sonra komplikasyon ve ağrı görülme durumu son derece azdır.

Herkes hayalindeki görünüme kavuşmak konusunda özgürdür. Her sağlık sorununda olduğu gibi ultrasonik rinoplasti işlemi konusunda da alanında uzman doktorlara danışabilir ve daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Rinoplasti işlemi, fiziksel olarak güzel görünmenin yanı sıra sağlık açısından da önemlidir. Bu nedenle sağlığınız için gerekli kontrolleri yaptırmayı ihmal etmeyin.